Nyhetslista:

DM Futsal Ungdom

Helgen 14-15/1 2017 spelas DM Futsal för flickor/pojkar 15 år och 17 år, matcherna spelas i Ockelbo idrottshall.

Lördag 14/1 är det spel för pojkar 17 år (-00), grupp 1 och grupp 2

Söndag 15/1 är det spel för pojkar 15 år och flickor 15 år (-02).

Högbo AIK söker tränare!

Är du intresserad av att träna ett herrlag som spelar i div.5 nästa år?
Då är Högbo AIK intresserade av dig!
Laget spelar i vinter futsal och det finns ett tjugtal spelare i truppen, men alltså ingen tränare.
Intresserad? Kontakta Janne Löfgren 070-246 55 66

DM 2017

Herrarnas och damernas DM är lottat.
DM Herrar 2017 innehåller 24 lag, nytt är att det är seedade grupper i gruppspelet som totalt innehåller 6 grupper.
DM Damer 2017 innehåller 11 lag och gruppspelet består av 3 grupper.

Futsal DM

Inbjudan till Futsal DM (pdf)

Helgen 14-15/1 2017 i Ockelbo Idrottshall spelas Futsal DM
Anmälan är öppen i Fogis (under säsongen 2017) och det går bra att anmäla där till och med 11/12.
Åldersklasserna är:

Damer och Herrar
Flickor och Pojkar 15 år (-02)
Flickor och Pojkar 17 år (-00)

Frimånad - Fotboll

Frimånaden för Fotboll omfattar tiden 15 november - 15 december

Mellan den 15 november och den 15 december infaller frimånaden, vilket innebär att amatörspelare kan byta förening utan att föreningen man lämnar kan hindra detta dock krävs övergångshandling.
På förekommen anledning vill vi påminna om den kutym som finns om att man som mottagande förening ser till att spelaren har gjort rätt för sig vad gäller medlemsavgift och ev andra skulder innan man tar emot spelaren.
Vi påminner också om att man ska meddela den gamla föreningen att övergången är gjord.

Frimånaden för Fotboll omfattar inte Futsal.
Frimånaden för Futsal omfattar tiden 1 augusti - 31 augusti.

DUTTARNA

Gruppspel i distriktsungdomsturneringarna Cup Kommunal (flickor 16 år) och PostNord Cup (pojkar 16 år) spelas på Gavlevallen mellan 11-13/11

Fredag 11/11
17.00 Gestrikland - Uppland (flickor 16 år)
19.00 Gestrikland - Uppland (pojkar 16 år)
Lördag 12/11

13.00 Uppland - Dalarna (flickor 16 år)
15.00 Uppland - Dalarna (pojkar 16 år)
Söndag 13/11

11.00 Dalarna - Gestrikland (flickor 16 år)
13.00 Dalarna - Gestrikland (pojkar 16 år)

Repskap 2016

Gestriklands Fotbollförbund kallar föreningar med utvalda representanter till årets representantskap som äger rum på Göransson Arena 23/11

Anmälan om deltagande senast fredag 18/11
Kaffe och smörgås finns från 18.00 och handlingarna startar 18.30

Kallelse i PDF format för anmälan.

Futsal

En inspirationsfilm om Futsal

Seriespelet i Gestrikland startar helgen 5-6/11 och fortsätter sedan under vintern med de sista matcherna 26/2

Livescore SM-slutspel F16

Helgens SM-slutspel Flickor 16 år avgörs i Sandviken på Jernvallen.
För dig som inte har möjligheten att vara på plats så kan du följa matcherna på livescore här.

Lördag 29/10
13.00 DFK Borgeby 09 - IFK Umeå
16.00 IFK Norrköping DFK - AIK FF

Söndag 20/10
10.00 Match om 3:e pris
13.00 Final

Följ matcherna här - om du inte är på plats.

Futsal 2016/2017

Äntligen...
Nu är spelprogram klart för Futsal säsongen 2016/2017, matcherna ligger i Fogis under säsongen 2017.

Vi har fått lov att trolla med de tider som funnits att tillgå i hallarna som finns i Gävle och Sandvikens kommun.
De flesta sammandrag är på minst 3 matcher/lag så det blir en del längre dagar i hallarna då ni spelar Futsal, säsongen är november-februari och vi startar redan 5/11.

Halltider damer-flickor
Halltider herrar-pojkar

SM slutspel F16

Lördag 29/10 och söndag 30/10 spelas slutspel SM Flickor 16 i Sandviken.

Lördag 29/10 - spelas semifinalerna
13.00 DFK Borgeby 09 - IFK Umeå
16.00 IFK Norrköping DFK - AIK FF

Söndag 30/10 - placeringsmatcher
10.00 Match om 3:e pris
13.00 Final

Välkomna att se dessa matcher på Jernvallen!
Fri entré och cafeterian är öppen.

DM Pojkar 19

Gefle IF vann finalen mot Hille IF med 2-0 i DM pojkar 19, matchen spelades på Gavlevallen.

Kvalmatcher i helgen

Helgen 8-9/10 spelas det kvalmatcher för 2017-års seriespel.

Lör. 8/10 14.00 Järbo IF - Edsbyn (kval herrar div.3)
Lör. 8/10 15.00 Hagaströms SK - Årsunda IF (kval herrar div.4)
Lör. 8/10 15.00 Gefle Legend - Gestrike-Hammarby IF (kval herrar div.4)
Sön. 9/10 15.00 Gävle GIK FK - Stensätra IF 2 (kval herrar div.5,)

Visa fler nyheter
Visa alla nyheter