Distriktsserier damer/herrar

Spelprogram för damer div.3, samt herrar div.4, 5 och 6 är utskickade.

Lagen har på sig till 12/2 att göra eventuella matchändringar (förutsatt att båda lagen är överens) och ansöka om dessa till GFF.

16/2 är det ett OBLIGATORISKT spelordningsmöte på Teknikparken, vid detta möte fastställs serierna.

Några flyttningar av lag har skett senaste dagarna - läs mer här.

Damer div.3
14 lag, serien fastställdes vid ett möte 19/1 där lagen var med och beslutade om upplägget.
En enkelserie med 13 omgångar mellan 2/5-4/7 (10 omgångar) och 1/8-15/8 (3 omgångar), följs av ett gruppspel med de 6 färmst placerade lagen i grupp 1 och övriga lag i grupp 2, gruppspelet startar 22/8.
Alla poäng och mål från enkelserien tas med till höstens gruppspel.

Herrar div.4
12 lag, spelar en serie med dubbelmöten mellan 28/4-7/7 (13 omgångar) och 4/8-1/10 (9 omgångar).
Gestrike-Hammarby IF har beslutat sig för att dra ur sitt lag ur serien, detta innebar att Hagaströms SK (bästa förlorande kvallag 2016) fick frågan om vakansen och den har man tackat JA till.

Herrar div.5
12 lag, spelar en serie med dubbelmöten mellan 30/4-9/7 (13 omgångar) och 6/8-30/9 (9 omgångar).
Eftersom Hagaströms SK flyttades upp en division så uppstod en vakans som erbjöds Helges IF (bästa förlorande kvallag) och den har man tackat JA till.

Herrar div.6
10 lag, spelar en serie med dubbelmöten mellan 29/4-1/7 (10 omgångar) och 12/8-30/9 (8 omgångar).
Vakansen som uppstod efter att Helges IF flyttades upp till div.5 erbjöds Helges IF 2 (blev nedflyttade 2016 pga att lag 1 flyttades ned till div.5) och denna har man tackat JA till.

Damer div.3 Herrar div.4 Herrar div.5 Herrar div.6
Norrham Järbo IF Skutskärs IF FK Årsunda IF 2
Skutskärs IF FK Sandvikens AIK FK Hofors AIF 2 Ockelbo IF 2
IK Huge 2 IK Huge Älvkarleby IK Österfärnebo IF
Brynäs IF FK Brynäs IF FK Hille IF 2 Gefle FC
Årsunda IF Hedesunda IF Norrsundets IF Åshammars IK
IK Sätra Valbo FF 2 Brynäs IF FK Storviks IF
Gefle IF FF 2 Torsåkers IF Högbo AIK IK Huge 2
Hofors AIF Ockelbo IF Stensätra IF 2 Jädraås AIK
Hagaströms SK Årsunda IF Torsåkers IF 2 Åbyggeby FK
Hille IF 2 Gefle Legend FC Forsbacka IK Helges IF 2
Valbo FF 2 Stensätra IF Gävle GIK FK
Hedesunda IF Hagaströms SK Helges IF
Åbyggeby FK/Ockelbo
Sandvikens IF 2